KIZAMIK YENİDEN HORTLADI!!

Birleşmiş Milletler, corona virüsü salgını dolayısıyla bazı hastalıkların yeniden ortaya çıktığını duyurdu. Bunlardan birisi de; Kızamık Hastalığı…

 

Bilim insanları ve uzmanlar, corona virüsü salgını dolayısıyla birçok hastalığın aşılama sürecinin askıya alındığını veya yavaşladığını açıklarken bunun da bu tür hastalıkların yeniden çıkmasına sebebiyet verdiğini duyurdu.

Kızamık haricinde diğer hastalıkların da yayılabileceğinin sinyalini veren uzmanlar, bu durumun milyonlarca çocuğun hayatını riske attığını da belirtti.

Ağırlıklı olarak çocukları etkileyen kızamık, tedavi edilmemesi durumunda körlük, beyinde şişme ve solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olabiliyor. Toplu aşılama ile engellenebilen kızamık buna karşılık bazı ülkelerde aşı olunamaması sebebiyle aksadı.

Kızamık, aşıyla engellenebilen en bulaşıcı hastalık ve bu genelde bir uyarı işareti anlamına geliyor. Kızamık vakalarının artması bağışıklık sisteminde bir zayıflık olduğunu gösteriyor. Sarı humma vakalarının da artışa geçmesinin olası olduğunu dile getirdi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.